Мабуть, кожний водій потрапляв до ситуації, коли його зупиняла поліція. А чи знають водії свої права? Законність зупинки залежить від того, чи є причина для зупинки у переліку випадків, коли поліцейський може Вас зупинити. При незаконній зупинці усі подальші дії будуть незаконні і виконувати вимоги співробітника поліції водій не зобов’язаний. Завжди фіксуйте дії поліцейських при зупинці на телефон або відео реєстратор – це може допомогти Вам при оскарженні дій поліцейського.
У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» зазначені підстави для зупинки, які кожен водій повинен знати «як свої п’ять пальців» і має право посилатися при зупинці. Зупинитися водій зобов’язаний за вимогами ПДР.
Після зупинки до Вас повинні негайно підійти. Поліцейський зобов’язаний звернутися до водія: привітатися; назвати посаду, звання, прізвище; причину зупинки та суть скоєного правопорушення (у разі його вчинення); на вимогу водія має пред’явити службове посвідчення. Службовий нагрудний знак повинен висіти зверху на одязі(ховати його заборонено), щоб був видний номер значка. Ви маєте право зафіксувати дані службового посвідчення та номер значка, які можуть знадобитися для ідентифікації поліцейського та оскарження його дій.
Тільки після цього поліцейський може попросити Вас показати документи, але пам’ятайте: водій не зобов’язаний передавати документи в руки поліцейському. Те ж саме відноситься до випадку, коли поліцейський просить Вас покинути автомобіль – водій не зобов’язаний виходити з автомобіля, є конкретний перелік обставин, коли співробітник може попросити вийти з автомобіля:
— щоб усунути технічну несправність або небезпечно закріплений вантаж на авто;
— якщо водій знаходиться в стані алкогольного сп’яніння;
— якщо є підозри вчинення водієм або пасажирами злочину;
— при необхідності допомогти іншим водіям або співробітникам поліції або необхідність участі в ролі свідка під час оформлення протоколів чи матеріалів ДТП.
Якщо ж поліцейський відмовляється назвати причину зупинки або представитися та вимагає Вас передати документи, вийти з автомобіля, то одразу дзвоніть на 102 та інформуйте про вчинення поліцейським неправомірних дій. Кожен, хто вчиняє неправомірні дії повинен бути притягнений до дисциплінарної відповідальності
Поліцейський хоче перевірити Вас на алкоголь, але Ви впевнені в собі? — Не відмовляйтесь, бо за відмову будете нести відповідальність рівномірну тому, що Ви знаходилися в алкогольному сп’янінні. Технічний засіб для замірів повинен мати сертифікат та відмітку про проходження перевірки. Ви маєте право не згодитися з тестом та просити направити Вас на огляд до лікаря, своє бажання висловити у письмовому вигляді. Допустимий рівень — 0.2 проміле.
Завжди будьте ввічливими та знайте свої права та обов’язки — це найкращий захист від незаконних дій. Коли поліцейський бачить, що Ви обізнані у своїх правах — у нього пропадає тяга до вчинення незаконних дій щодо Вас.
Пам’ятайте, якщо Вас хочуть притягнути до адміністративної відповідальності, Ви маєте право на адвоката при розгляді справи. У разі якщо поліцейські Вам відмовляють – фіксуйте на технічні засоби відмову. Залишились питання? – Зверніться до нас і ми допоможемо.
Заполните форму ниже, мы перезвоним и проконсультируем по всем интересующим вопросам!