Наразі дуже часте явище, коли без дозволів та іншої необхідної документації люди прибудовують споруди, будівлі до своїх квартир. Але наскільки це законно?
Що каже на цей привід законодавство нашої країни? Цивільний кодекс дає поняття «самочинного будівництва» — споруда або інше нерухоме майно, якщо воно збудоване або в стадії будування на земельній ділянці, що не відповідає меті цього будування, або будування відбувається без дозволів та без проекту. Істотні порушення будівельних норм і правил також надає статусу «самочинного будівництва».
Право власності на самовільне будівництво особа, яка його збудувала або будує, не отримує. Звернувшись до суду, право власності на «самочинне будівництво» може бути визнане за особою, якщо земельна ділянка під збудованим майном буде надана цій особі. У разі, коли земля не може бути надана цій особі, порушуються права третіх осіб, то майно підлягає знесенню забудовником або за його кошти. Якщо земля під збудованим майном належить забудовнику та не порушуються права третіх осіб, то суд може визнати право власності. Право власності може бути визнано за іншою особою (володільцем землі), у такому разі Ви можете отримати відшкодування витрачених коштів на будівництво.
Вам потрібно дотримуватися умов, щоб Ваше майно вважалося легально збудованим:
- Земля надана для зведення споруди, іншого нерухомого майна.
- У вас є дозвіл на будівництво або наявний проект.
- Дотримані будівельні норми та правила.
При недотриманні будівельних норм та правил, забудовника можуть зобов’язати провести перебудову, яка буде відповідати нормам.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю відіграє важливу роль в цих правовідносинах, він може зобов’язати порушника знести самочинну будову.
На етапі вже збудованого майна можливо провести його легалізацію шляхом звернення до суду або до виконавчих органів місцевого самоврядування. Позов до суду подається за місцезнаходженням майна. Легалізація потрібна для:
— отримання забудовником права власності та відповідно змога його реалізовувати.
— підключення до мереж(вода, газ, тепло та інше).
— уникнення від відповідальності передбаченої законом.
Для узаконення Вам потрібно пройти процедуру:
- звернутися до державного органу будівництва
- отримати відмову, яка створить спірну ситуацію.
- звернутися до суду.
Пам’ятайте, за самочинне будівництво передбачена адміністративна відповідальність, яка полягає в накладенні на особу штрафу.