В 2019 році був прийнятий Кодекс України з процедур банкрутства. З його прийняття в нашій країні з’явився новий інститут банкрутства фізичних осіб. Але по даний час широкого використання ця процедура не набула із-за необізнаності в даному питанні тих, хто цього дійсно потребує. Варто скористатися процедурою банкрутства чи краще продовжувати «бігати» від кредиторів, колекторів та виконавців? Роздивимося це питання більш детально.
Хто ж може розпочати процедуру банкрутства фізичної особи? Більшість боржників підпадає під даний опис:
- наявний прострочений кредит та велика сума нарахованих відсотків по ньому;
- майна немає взагалі або є в невеликому обсязі: невелика квартира/будинок, авто;
- відкрите виконавче провадження та воно безрезультатне;
- відсутні шляхи для визнання кредитного договору недійсним.
У такому випадку найкращим рішенням боржника буде звернення із заявою до господарського суду та початок процедури банкрутства. Заява подається та розглядається за місцезнаходженням боржника. Ініціювати цю процедуру може лише сам боржник – це його право.
Є й законодавчо закріплені умови за яких відкривається провадження:
- прострочені зобов’язання не менше 30 мінімальних заробітніх плат;
- впродовж 2 місяців боржник не сплачує кредити;
- постанова по виконавчому провадженню про відсутність майна, яким можливо задовольнити потреби кредитора;
- можуть бути інші обставини, які говорять про неплатоспроможність божника;
- декларація за останні 3 роки боржника та його членів родини.
Процедура є дуже привабливою для всіх боржників, але скористалися нею одиниці — інших відлякують «міфи», які вони чули від знайомих/родичів. Спробуємо Вас переконати!
- Банкрут тільки фізична особа-підприємець? – Звісно ні, процедура передбачена для всіх.
- Заборона виїзду за кордон після процедури? – Лише у виконавчому провадженні. До тих, кого вже визнано банкрутом, таке обмеження не застосовується.
- Можуть позбавити останнього житла і боржник опиниться на вулиці? – На єдине житло боржника (квартира до 60 та будинок до 120 квадратних метрів) не можу бути накладене стягнення.
- Після процедури банкрутства фізична особа не має права зареєструватися фізичною особою-підприємцем? – Таке обмеження не передбачено.
Процедура банкрутства буде корисна тим боржникам, які потрапили до скрутної матеріальної ситуації: мають значну суму боргу (більше 500 тис. грн.) та обмаль майна.